Informacje

Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Tarnobrzegu

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” dotyczące pomp ciepła

Obowiązkowy audyt energetyczny przy pompie ciepła, pompy ciepła z certyfikatami na liście ZUM tylko do 31 grudnia 2024 r. – to dwie zapowiadane zmiany w „Czystym Powietrzu”, które uwzględniono już w najnowszej dokumentacji programowej.

Już dziś zachęcamy do zapoznania się z aktualizacją programu „Czyste Powietrze”, który dostosowano do dwóch kolejnych, nowych rozwiązań w zakresie pomp ciepła. Chodzi o obowiązkowy audyt w przypadku wyboru pomp ciepła i dodatkową, czasową (nie dłużej niż do 31 grudnia 2024 r.) możliwość wpisania na listę ZUM pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości: EHPA Q, HP KEYMARK lub EUROVENT.

Planujemy, że nowe zasady dot. pomp ciepła, będą obowiązywały od 14 czerwca 2024 r.

Obowiązkowy audyt i dotacja na jego wykonanie

Dla beneficjenta programu „Czyste Powietrze” ważne jest, aby instalacja pompy ciepła w budynku/lokalu mieszkalnym była poprzedzona obowiązkowym audytem energetycznym, który wskaże, że takie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku/lokalu.

Decydując się na wymianę starego kopciucha na pompę ciepła szczególnie warto zadbać o to, by dom był odpowiednio docieplony. Zainstalowanie pompy ciepła w budynku, który jest słabo docieplony, może skutkować wysokimi rachunkami za energię elektryczną w okresie grzewczym.

Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla budynku często tylko po wykonaniu termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.). Wymagany optymalny zakres prac do przeprowadzania przedstawi audyt energetyczny.

Z programu „Czyste Powietrze” można dostać dodatkowo do 1,2 tys. zł dofinansowania na audyt energetyczny(do 100% kosztów kwalifikowanych)!

Pompy ciepła z certyfikatami do 31 grudnia na liście ZUM

Jednocześnie informujemy, że obecne zmiany z programie „Czyste Powietrze” wprowadzają – dla producentów, dystrybutorów, importerów – dodatkową, czasową (nie dłużej niż do 31 grudnia 2024 r.) możliwość wpisania na listę ZUM pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości: EHPA Q, HP KEYMARK lub EUROVENT.

Podkreślamy jednak, że jest to czasowy wpis urządzenia i od 1 stycznia 2025 r. na liście ZUM pozostaną wyłącznie te z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA (zgodnie z wymogami programu „Czyste Powietrze”).

Urządzenia tylko z listy ZUM od 14 czerwca

Obowiązkowy audyt w przypadku pomp ciepła to nie jedyne zmiany programu w tym roku. Dlatego przypominamy przy okazji, że zgodnie z nową wersją programu „Czyste Powietrze” (obowiązującą od 22 kwietnia 2024 r.) od 14 czerwca 2024 r. wszystkie kupowane i montowane pompy ciepła, jak również kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet o podwyższonym standardzie będą mogły być kosztem kwalifikowanym jeżeli będą urządzeniami wpisanymi na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).

Lista dokumentów

Zachęcamy do zapoznania się z załączonymi poniżej dokumentami:

 

 

Od 22 kwietnianowe zasady w programie „Czyste Powietrze”.
W trosce o beneficjentów

Obowiązkowa lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), jedna szansa na najwyższe dofinansowanie, doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa oraz wzmocnienie budżetu środkami europejskimi– to nowości, które od 22.04.2024 r. czekają na osoby korzystające z programu „Czyste Powietrze”.

Uszczelnienie listy ZUM dotyczy wszystkich

Obecna wersja programu z dnia 22.04.2024 r. zobowiązuje wnioskodawców – od 14.06.2024 r. – do wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę ZUM. To ma być gwarancja wyboru urządzeń o potwierdzonej jakości, czyli takich, które spełniają deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry oraz rzeczywiście przełożą się na efektywniejsze (tańsze) ogrzewanie polskich domów.

Nowe zasady stwarzają trzy opcje dla wnioskodawców:

  1. wniosek złożony do 21.04 – pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
  2. wniosek złożony od 22.04 i dowód zakupu urządzenia do 13.06 – pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
  3. wniosek złożony od 22.04 i dowód zakupu urządzenia od 14.06– dotacja tylko na urządzenia z listy ZUM.

Zamknięcie listy zielonych urządzeń i materiałów dotyczy również producentów i dystrybutorów pomp ciepła. Wszystkie pompy ciepła, znajdujące się obecnie na liście ZUM, wymagają uzupełnienia dokumentacji o raport z badań z niezależnych akredytowanych laboratoriów z terenu EU lub EFTA. Uszczelnienie listy ZUM – jak już wspomniano – obejmuje również kotły zgazowujące drewno i te na pellet drzewny, ale w tym przypadku nie są wymagane dodatkowe dokumenty. O szczegółach technicznych nowych wymogów, pisaliśmy wielokrotnie na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl.

Najwyższe dofinansowanie

Kolejną istotną zmianą w „Czystym Powietrzu” jest kwestia zasad wnioskowania w ramach części 3) programu. Beneficjent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania na dany budynek – na podstawie wniosku złożonego od 22.04.2024 r. – będzie mógł starać się o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania). Tutaj też – podobnie jak przy liście ZUM – obowiązuje okres przejściowy do 13.06.2024 r. włącznie.

 

Nowe reguły dotyczące najwyższego dofinansowania należy rozumieć tak, że:

  • Wniosek o dotację złożony do 21.04 – zmiany Cię nie dotyczą;
  • Wniosek o dotację złożony od 22.04 do 13.06 – okres przejściowy, uwzględniający poniższy warunek;
  • Wniosek o dotację złożony od 14.06 lub później – zmiany Cię dotyczą, jedna szansana dotację w ramach najwyższego poziomu dofinansowania (część 3) programu) o ile już wcześniej (od 22.04) nie udzielono Ci dotacji z części 3) programu na inny budynek/lokal mieszkalny.

Prefinansowanie i pełnomocnictwo uszczegółowione

W umowie dotacji z prefinansowaniem doprecyzowano, że warunkiem wypłaty zaliczki na konto wykonawcy jest złożenie do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej (wystawionej na beneficjenta lub beneficjenta i małżonka wspólnie). A ponadto określono czas na złożenie wniosku o płatność – rozliczającego zakres przedsięwzięcia wynikający z danej umowy z wykonawcą – do 120 dni od daty wypłaty zaliczki dotyczącej realizacji tej umowy z wykonawcą.

W przypadku składania wniosku o dotację z „Czystego Powietrza” przez pełnomocnika, teraz wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy notarialnie poświadczonym (czyli z podpisem własnoręcznym złożonym przez wnioskodawcę na pełnomocnictwie w obecności notariusza, bądź wcześniej złożonym podpisem uznanym przez wnioskodawcę przed notariuszem za własnoręczny).

 

Nowe źródła finansowania programu „Czyste Powietrze”

NFOŚiGW sfinalizował właśnie (16.04.2024 r.) w ramach „Czystego Powietrza” podpisanie szesnastu umów (ze wszystkimi wfośigw) dotyczących projektów grantowych z unijnego programu FEnIKS. Teraz, po złożeniu przez wojewódzkie fundusze pierwszych wniosków o płatności zaliczek, nastąpi uruchomienie tego nowego finansowania.

Wdrożenie środków FEnIKS (6,4 mld zł na lata 2024-29), to szansa dla ponad 145 tys. gospodarstw domowych na dotacje do wymiany ponad 111 tys. źródeł ciepła i modernizację ok. 100 tys. budynków.

czystepowietrze.gov.pl

 

https://czystepowietrze.gov.pl/akademia-czystego-powietrza/ webinar nr 2 „Gminy w programie Czyste Powietrze” webinar jest skierowany do pracowników gmin odpowiedzialnych za wdrażanie programu „Czyste Powietrze”. W ramach szeregu zagadnień związanych z aktywnością gmin w Programie, 2-ga cześć spotkania poświęcona będzie wypełnianiu wniosku o dofinansowanie.

„Dbamy o czyste powietrze”

„Dbamy o czyste powietrze” to projekt w ramach kampanii edukacyjnej 2022 r., który zachęca do skorzystania z dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków w programie „Czyste Powietrze”.

Możemy zadbać o naszych najbliższych, korzystając z pomocy gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego -programu „Czyste Powietrze”.

https://youtu.be/HeGQjfSD6Eo

https://youtu.be/EBKlOpXXpAY

https://youtu.be/1mry6PiXGfY

Czyste Powietrze – zdrowy wybór. Twój wybór!
Konieczność poprawy jakości powietrza to dziś wyzwanie cywilizacyjne. Wszyscy, niezależnie od wieku czy poglądów, oddychamy tym samym powietrzem i każdy z nas powinien dbać o to by spełniało ono określone normy. Nowa kampania informacyjno-edukacyjna „Czyste Powietrze – zdrowy wybór. Twój wybór!” – zachęcając Polaków do korzystania z dotacyjnego programu „Czyste Powietrze” – odpowiada na to wyzwanie.
Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna realizowana jest wspólnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Stowarzyszenie Program Czysta Polska.

https://youtu.be/wOMOAENjdXU

Czyste Powietrze – zdrowy wybór. Twój wybór!
Konieczność poprawy jakości powietrza to dziś wyzwanie cywilizacyjne. Wszyscy, niezależnie od wieku czy poglądów, oddychamy tym samym powietrzem i każdy z nas powinien dbać o to by spełniało ono określone normy. Nowa kampania informacyjno-edukacyjna „Czyste Powietrze – zdrowy wybór. Twój wybór!” – zachęcając Polaków do korzystania z dotacyjnego programu „Czyste Powietrze” – odpowiada na to wyzwanie.
Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna realizowana jest wspólnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Stowarzyszenie Program Czysta Polska.

htps://youtu.be/VY1AvmdFHQQ

 

https://youtu.be/MDAJSBG9f88

https://www.czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/

https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/ – kalkulator grubości ociepleń

https://youtu.be/5mo-sIHYPqI – zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Prezentacja_CZYSTE-POWIETRZE_12.01.2023

Zmiany w Programie Czyste Powietrze od 03.01.2023

Czyste Powietrze – Prezentacja.pdf

Skutki Uchwały antysmogowej.pdf

Uchwała antysmogowa terminy.pdf

Uchwała antysmogowa cd.pdf

Uchwała Antysmogowa.pdf

Ogloszenie_o_zmianie_programu_sc_wfosigw_bankowa_28_12_2022_r

Regulamin_ppcp_ sc_wfosigw

Wfosigw_zal_1_oswiadcz_dorecz_elektr

Wfosigw_zal_2_oswiadcz_wspolwlas_wspolmalz

Instrukcja_wod_zal_1_wykaz_doch_nieopod_sc_wfosigw_bank

Instr_wod_cp_7_0_sc_wfosigw_zal_2_koszty_kwalif

Program-priorytetowy-Czyste-Powietrze-3.01.2023-oznakowane

Zal-1-PPCP-ulga-podatkowa

Zal-2a-PPCP-koszty-kwalifikowane-Czesc-2-Programu

Zal-2b-PPCP-koszty-kwalifikowane-czesc-3-Programu

Zal-2-PPCP-koszty-kwalifikowane-czesc-1-Programu